Rzecznik MiSP

 

Rzecznik MiSP Rzecznik MiSP


Czy projekt ustawy o Rzeczniku MSP spełnia oczekiwania przedsiębiorców?

Na Kongresie 590 w Rzeszowie, który odbył się w dniach 17-18 listopada 2016 roku w Rzeszowie, Pan Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet ustaw wprowadzających ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwany potocznie „Konstytucją dla Biznesu”. Jedną z przedstawionych propozycji było powołanie Rzecznika Przedsiębiorców. W trakcie procesu legislacyjnego idea powołania Rzecznika Przedsiębiorców została zastąpiona ideą powołania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

 

Oceniając pozytywnie inicjatywę powołania Rzecznika należy krytycznie donieść się do ograniczenia jego kompetencji jedynie do małych i średnich przedsiębiorców. Proponujemy powrót do pierwotnej wersji ustawy i powołanie Rzecznika Przedsiębiorców (tj. którego przedmiot działalności nie byłby ograniczony do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców). Przewidziane w ustawie Prawo przedsiębiorców przesłanki dla zakwalifikowania danego podmiotu jako mikro, małego i średniego przedsiębiorcę zupełnie nie obejmują istnienia wspólnego europejskiego rynku. Gdy porównamy wyniki finansowe, korzyści z tytułu efektu skali, wreszcie rentę globalizacyjną płaconą przez wielkie zagraniczne koncerny do budżetów krajów ich pochodzenia, otrzymamy rezultat w którym duże polskie firmy, w porównaniu z ich zagranicznymi konkurentami są co najwyżej średnimi przedsiębiorcami, a bardzo często są jedynie małymi podmiotami. Często mamy też do czynienia z sytuacjami, gdzie litera prawa nie odpowiada duchowi prawa wyrażającemu się w dążeniu do rozwoju kraju. Przedsiębiorca działa w interesie państwa wspierając jego rozwój gospodarczy. Oczekiwałby więc pomocy ze strony aparatu państwa, a tym czasem często ma go przeciw sobie. Brak jest instytucji, która mogłaby wesprzeć przedsiębiorcę w starciu z machiną administracyjną państwa. Dobrym przykładem może być model niemiecki, gdzie Minister Gospodarki może zmienić decyzję innego urzędu, gdy wymaga tego interes gospodarki niemieckiej.

Przedsiębiorcy i dziennikarze biorący udział Konferencji ,,Strategia rozwoju polskich firm w globalnej rzeczywistości” bardzo mocno akcentowali konieczność wyposażenia rzecznika lepszym rozwiązaniem jest wybór nie jednego ale kilku resortowych rzeczników. Tym sposobem będą oni bliżej rzeczywistych problemów przedsiębiorców danej branży i będą mogli skuteczniej reprezentować ich interesy. Rzecznik przedsiębiorców nie powinien być powoływany przez jakikolwiek organ, lecz wybierany przez przedsiębiorców. Prawo wyboru przysługiwałoby przedsiębiorcom wpisanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Szczegóły w tym zakresie są oczywiście do uzgodnienia.

Odnosząc się do szczegółowych uregulowań w naszej ocenie uzasadnione jest aby Rzecznik wyposażony był jeszcze w następujące prawo:

  1. prawo wystąpienia z wnioskiem o uchylenie decyzji i umorzenie postępowania w sprawach o których mowa w działach IV, V i VI ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, 648, 768 i 935) jeżeli naruszenie przepisów prawa podatkowego będące przedmiotem decyzji spowodowane było niedającymi się usunąć wątpliwościami co do treści przepisów prawa podatkowego ;

 

Bez tego zapisu ustawa zawiera istotną wadę dotyczącą braku kompetencji po stronie Rzecznika do zwracania się z wnioskiem o uchylenie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego i umorzenie postępowania podatkowego w sprawach, w których naruszenie prawa podatkowego będącego przedmiotem kontroli było spowodowane niedającymi się usunąć wątpliwościami co do treści przepisów prawa podatkowego
(art. 2a ustawy Ordynacja podatkowa).

 

  1. prawo wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję  i występować w takim postępowaniu na prawach strony z prawem do zaskarżenia informacji o zakończeniu postępowania wyjaśniającego w kwestii ustalenia czy doszło do naruszenia przepisów Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu ochrony konkurencji i konsumentów według przepisów właściwych dla zaskarżenia decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

W naszej ocenie uzasadnionym jest zwiększenie kompetencji Rzecznika poza sprawy podatkowe, tj. na sprawy z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Sprawy z zakresu prawa konkurencji należą do najtrudniejszych. Obsługa prawna tego rodzaju postępowań jest bardzo droga, a daleko idąca internacjonalizacja norm prawnych istotnie ogranicza przedsiębiorcom ochronę prawną w tego rodzaju sprawach.

 

  1. Prawo wstrzymania kontroli przedsiębiorcy na mocy innych przepisów (np. kontroli podatkowej).

 

Brak uprawnienia do wstrzymania kontroli prowadzonej wobec przedsiębiorcy bardzo mocno ogranicza kompetencji Rzecznika sprowadzając go do roli organu opiniującego akty prawne dotyczące przedsiębiorców, do prowadzenia działalności edukacyjnej i informacyjnej czy pośredniczenia w relacjach na linii biznes-administracja.

 

Podczas Konferencji bardzo mocno wybrzmiewał postulat powołania samorządu gospodarczego. Wśród uczestników istniała nawet zgoda, że przynależność do samorządu powinna być obowiązkowa. Tylko mocny samorząd przedsiębiorców, wyposażony w silne kompetencje będzie dla administracji partnerem mogącym skutecznie reprezentować interesy przedsiębiorców. W ocenie przedsiębiorców biorących udział w Konferencji, prace nad ustawą o samorządzie gospodarczym winny być dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jednym z głównych priorytetów.